Girls World
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Bine ati venit !


Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

Iubire sangeroasa

2 participanți

In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1Iubire sangeroasa Empty Iubire sangeroasa 12/07/12, 01:38 am

Rodycute

Rodycute

Iubire sangeroasa 93dcc9a9b67c1bdd78b5701dcd7a24e41242928921_full

Era o zi de liceu normala ca oricare alta. Mergeam incet pe drum cu capul in pamant gandidu-ma la ce se va intampla azi. Aveam o presimtire destul de ciudata.
Am intrat in clasa...erau doar cativa elevi asa ca m-am dus in banca mea si am inceput sa privesc pe geam nostalgic.Se sunase de intrare.Toti elevii se inghesuiau sa intre pe usa catre banci.Nu trecu mult si profesoara isi facu aparitia ,insa nu era singura. Era cu noul nostru coleg care era atat de frumos(avea parul scurt,saten,ochii ii erau stralucitori de culoare albastra iar pielea era ca laptele) incat toate fetele s-au indragostit pe loc, insa el se uita la altcineva. In pauza toata clasa ( in special fetele) erau la banca lui intrebandu-l fel de fel de lucruri.Eu nu il bagasem in seama... nu eram interesata, insa ceva in mine imi spunea ca il iubesc. M-am dus pe hol...toti se plimbau dintr-un capat in altul,fiecare cu cineva de mana. Cand m-am reintors la banca el astepta privind pe geam la ceilalti elevi din curte. Eram uimia ca un baiat ca el putea sta in banca unei fete ca mine, asa ca l-am intrebat:
-Hey,te-as ruga sa imi dai locul inapoi daca se poate.. Very Happy
Cu o privire blanda si un zambet aproape inexistent, s-a ridicat si a plecat.
In ora de matematica aveam un fior rece pe spate ca cineva ma priveste insistent ,asa ca m-am uitat cine ar putea fi. Nu era altcineva decat el...se uita la mine foarte atent, cand a observat ca si eu ma uit la el a intors privirea brusc. Gata cu invatatul, orele se terimansera iaru eu am plecat acasa ganditoare ca deobicei. La colt l-am intalnit pe el.
-Hei buna...Te-am vazut azi in ora de matematica uitadu-te la mine si...vroiam sa te intreb cum te cheama. Very Happy
-A...pai,Alice.Ma numesc Alice.
-Eu ma numesc Roberto,incantat Very Happy

VA URMA...

2Iubire sangeroasa Empty Re: Iubire sangeroasa 12/07/12, 02:15 am

Elyy

Elyy

Ubita povestea este foarte frumoasa ca actine, sa nu te superi acum pe mine dar iti fac cateva observatii destul de minore astfel incat sa fie totul mai usor de citit si sa te indrepti, la urma urmei cred ca asta vrei nu? Smile

Deci atunci cand povestesti din perspectiva unui personaj iar acesta are cateva lucruri de mentionat NU le pune in paranteza, le poti evidentia prin virgule si prin alte semne de puncuatie.
Nu mai folosi emoticoane cand vrei sa arati starea personajelor, cand vrem sa citim dorim sa vedem cu adevarat semtimentele si trairile acelor personaje, de exemplu:

-Hei buna...Te-am vazut azi in ora de matematica uitadu-te la mine si...vroiam sa te intreb cum te cheama, imi spune acesta cu o voce prietenoasa aratand un zambet atat de inocent ca al unui copilasi caruia i-ai cumparat o jucarie noua. Ochii sai blanzi si negrii ma priveau fix si foarte misterios ca si cum ar vrea sa vada prim mine, sa ma strapunga din toate colturile si sa imi gaseasca cele mai adanci ascunzisuri.
-A...pai,Alice.Ma numesc Alice, spun eu cu o voce usor timida, ca si cum corpului meu ii era frica sa raspunda intrebarii lui.
-Eu ma numesc Roberto,incantat.

Astaa a fost doar un exemplu, ca sa intelegi la ce m-am referit, in felul acesta se lungesc si putin capitolele plus ca va creste si tensiunea si suspansul cititorolui fiind nerabdator sa afle ce se va intampla, dar oricum nici prea multa descriere sentimentla nu-i buna, pentru a nu ne face sa sarim peste paragraf nemaisuportand tensiunea.

In rest nu mai am nimic de obiectat, daca vei renunta macar la emoticoane si paranteze va fi mult mai placut pentru cititor sa lectuereze. Descrierea si restul se dezvolta in timp, trebuie doar putin exersat. Smile

Mult succes in continuare, astept urmatorul capitol :)Si sper ca nu te-ai suparat, iar daca da atunci imi pare rau, nu voi mai face niciun comentariu la adresa povestii si mi le voi pastra doar pentru mine daca este sa te fi suparat Smile

3Iubire sangeroasa Empty Re: Iubire sangeroasa 12/07/12, 02:24 am

Rodycute

Rodycute

Nu m-am suparat, chiar deloc. Orice sfat e bine primit. Voi incerca sa ma indrept putin. Multumesc

Continut sponsorizat



Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum